Rinoplasti (Estetik Burun Cerrahisi) Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

TEDAVİ ALANLARIRinoplasti (Estetik Burun Cerrahisi) Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar
* Burun üzerindeki alçı 5 ila 7 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ya da buharlı yerlerde bulunulması terleme ile bu alçının gevşemesine ya da çıkmasına neden olabilir.
* İlk 48 ila 72 saatte gözler üzerine aralıklı olarak soğuk tatbiki (saat başı 10 ila 15 dakika) yapılmalıdır.
* Ameliyat sonrası 5 gün fiziksel aktiviteden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve baş yüksekte olacak şekilde istirahat edilmelidir. 
* Bir hafta boyunca aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.
* Açık teknik ameliyat yapılmış ise burun ucundaki dikişler, 7 ila 10 günde doktor tarafından alınacaktır veya eriyen dikiş kullanıldığında alınmasına gerek olmayacaktır.
* Burun ameliyatından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilir. Bu şişme ilk gün az olabilir, genellikle 2 günde oluşup 3 ila 4 gün içinde maksimum seviyeye gelmektedir. Bu şişlikler ve renk değişiklikleri 1 ila 2 hafta içinde tamamen geçecektir.
* Burun açıldıktan sonra burun cildi nazik bir şekilde sıvı sabun veya özel losyonlarla temizlenebilir. Bandaj alındıktan sonra makyaj yapılabilir.
* Ameliyatı takip eden 3 hafta boyunca burna darbe riskini artıran boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi uygun olur.
* 3 hafta süreyle burna sert bir şekilde dokunulmaması, ilk 6 hafta buruna darbe gelme ihtimali olan aktivitelerden kaçınılması gerekir.
* 6 hafta boyunca gözlük kullanılmaması, daha sonraki dönemde hafif çerçeveli gözlükler kullanılması önerilir.
* Operasyonu takip eden 6 ay boyunca burun cildini güneş ışığından koruyarak yanmasını engellemek gerekir.
* Aşırı sıcak burnun şişmesine neden olacağından bu tür ortamlarda bulunulmaması önerilir.
Doktorun verdiği ilaçlar dışında ilaç alınmamalıdır. Kullanılan ilaçlar için doktorunuza bilgi vererek kullanabilirsiniz.